Ročník 2018

Ročník 2018 byl pro Opálecký šach rekordním z pohledu počtu účastníků. Dvacet šachistů se na Opálce dosud nesešlo a to ani v letech, kdy byla hrána samostatná dětská kategorie v pátek a hlavní turnaj v sobotu. Ale i kvalita šachistů byla velmi vysoká. Sešli se čtyři dosavadní držitelé zlatých a dva držitelé stříbrných medailí. A to ještě Václav Nový, šampion z let 20102011, nehrál, protože turnaj pomáhal organizačně zajistit a morálně podporoval svou hrající dceru Anežku.

Jako hrací systém bylo zvoleno nalosování čtyř základních skupin, z nichž postoupii dva dospělí šachisté do hlavního play-off a dva školáci do dětského play-off. Hráči různých generací měli tedy možnost se potkat a vzájemně se od sebe něco přiučit. Mezi dospělými dominoval Miroslav Barák s plným bodovým ziskem, kterého na stupně vítězů doprovodil stříbrný Ondřej Sladký a bronzový František Lukeš.

Dětská kategorie

Mladí hráči poměřili nejdříve své síly v rámci mezigeneračního souboje v základních skupinách. Ti nejúspěšnější postoupili do samostatného dětského play-off, kde se svými vrstevníky bojovali o medaile. Do finále se nakonec probojovali bratři Bukvajovi. Poté, co odehráli dvě remízové partie, byli oba prohlášeni za vítěze s dovětkem, že doma nad šachovnicí dodatečně rozhodnou.